Seo web tasarım ve yazılım hizmetleri bünyesinde web sitelerine yapılan arama motoru optimizasyonuna verilen işlemin adıdır.

Seo Kavramının Genişliği Nedir?

Seo kavramının genişliği nedir sorusunun cevabının yazımız da tam olarak bulabilirsiniz.? İnternetten para kazanmak ya da bilgi paylaşmak, kişinin kendisinden bir şeyleri internet üzerinden uzun vadeli olarak bulut ortamına bırakmaları neredeyse herkesin gündemindedir. Burada internette kendilerine ait içerik sağlayıcılarının temel amacının da hazırladıkları gerek satış amaçlı gerekse de bilgi amaçlı olan içeriklerini hedef kitleleri ile buluşturmaktır. Bu kadar yoğun içeriğin olduğu internet ortamında da hedef kitleye ulaşabilmenin, internet sayfasının sesini duyurmanın da tek yolu SEO’dur.

SEO Web Sitesi Kurulurken Neleri Kapsar?

SEO kavram olarak internet üzerinden yapılacak sitenin A’dan Z’ye her alanında geniş kapsamlı pla

nlama ve düzenlemeleri içerir. İlk aşamada web sitenin içeriğine uygun olarak bir isim (URL) bulunmasıdır. Bu andan itibaren SEO kuralları gözetilerek planlanmalı ve isim bulunmalıdır, bulunan isim için içerikle uyumun yani sıra rakiplerin de analiz edilerek hem anlaşılır hem de akılda kalıcı bir isim bulunmalıdır.

Bulunan isimden sonra sıra sen sitesinin içeriğidir. Web dairesinin içeriği ve hedef kitlemize uygun olarak anahtar kelimeler bulunmalıdır. Anahtar kelimeler arama motorlarında sitenin bulunması adına hangi kelimelerle aratılabileceği ya da hedef kitle beklentilerini en iyi hangi kelimelerin tanımlayacağı gibi değişkenler birleştirilince çıkanlardır. Web sitesinin içerikleri hazırlanırken de bu kelimelere uyum sağlanmalıdır.

Bununla birlikte sıklıkla yapılan bir hata da web sitesine yüklenen görsel, video veya benzeri içeriklerin yüklemeden önce isimlendirilmelerinde yapılan hatalar. Örneğin ana sayfaya eklenecek fotoğrafa “anasayfa1” gibi bir isim vermek yerine, fotoğrafın içeriğine uygun bir isim verilmelidir. İstanbul Boğazı fotoğrafı ise, İstanbul Boğazı gibi isimlendirmek de SEO için önemlidir. Ek olarak arama motorları bir diğer çok önemsediği konu da içeriklerin özgün olmasıdır. İçeriklerin, özellikle metin tabanlı olanların, başka sitelerden kopyalanmamış olması gerekir.

SEO Kurulum Sonrasında Neleri İçerir?

Web sitesinin reklam gibi dış optimizasyonları da SEO kapsamında olan çalışmalardır. Farklı internet sayfalarından alınabilecek trafik ve farklı sayfalara hazırlanan web sayfasından linklerin yerleştirilmesi de tanıtım ve SEO’nun başlangıç ve kurulum aşamasının son bölümüdür. Özetle kurulum aşamasında SEO planlama ve düzenlemenin tamamında önemsenmelidir. Sonrasında sıklıkla değişiklik olabilen de bir alan olduğundan arama motorlarının arama motoru optimizasyonu için hazırladıkları kılavuzlar belirli periyodlarla incelenmeli ve güncellemeler sen sitesinde düzenlenmelidir.

seo kavrami

seo kavraminin genisligi